Kísérlet a rövid távú memóriához
1 perc alatt jegyezd meg a következő szavakat. gömb, faág, virágcserép, napló, rajzfilm, citrom, aktatáska, fiókos szekrény, képkeret, eszterga, szigorú, repülőgép.
Most csinálj valami mást. 10-15 percig.
Ismétlés nélkül írd le a szavakat.
Melyikre emlékeztél 1-4-ig?
Melyikre emlékeztél 5-8-ig?
Melyikre emlékeztél 9-12-ig?
Nagy valószínűséggel a lista elején és végén lévő szavakra emlékeztél jobban. A középen lévő szavak könnyebben kerülnek feledésbe.
Hogyan használd ki ezt a tényt ahhoz, hogy gyorsabban és hatékonyabban tanulj szavakat, tényeket, adatokat?
Szótanulás 7-es blokkokban
A rövid távú memória kapacitása igencsak alacsony. 7 tényadatot, szót tud egyszerre eltárolni. Ebből adódóan ha szavakat tanulsz, akkor tanuld őket hetes csoportokban.
Ha megtelt a rövid távú memóriád és tovább töltögeted be a megtanulandó szavakat, akkor túlfolyik. Mégpedig úgy, hogy a régebben bevitt szavakat egy távolabbi, nehezen elérhető helyre tolja, hogy helyet adjon az újaknak. Később innen ki is üríti. Vagyis a felejtésnek tanulsz. Pedig időt, energiát fektettél a tanulásba. Mindhiába. Mert a rövid távú memóriából kiesett szavaknak semmi esélye, hogy a hosszú távú memóriába kerüljenek.
Ne a felejtésnek tanulj
Ezt a 3 dolgot kell betartanod, ha nem akarsz felesleges munkát végezni.
- Ne tanulj nagy mennyiségeket egyszerre.
- Ne tanulj hasonlókat egymás után. Például német és angol szavakat. Fizikát, matekot. Történelmet, magyart.
- Tanulás közben semmilyen másik információt ne juttass az agyadba. Pl.: Tanulás közben ne menjen a TV vagy rádió, vagy ne halld mások beszélgetését.
Egyébként tudományosan ezt interferenciának hívják. Az azonos hullámok kioltják egymást. Az a gáz, hogy nem is veszed észre amikor kioltod a már megtanultakat. Csak akkor jössz rá, hogy semmi sem maradt meg belőle, amikor fel akarod idézni. Pontosan ezért nehéz elkerülni a felejtést, mert nem tudod, hogy felejtesz.
http://karrierkod.hu/blog/a-hatekony-tanulas-avagy-az-ismetles-hatalma
Ne felejts – hogy megy ez a gyakorlatban?
- Mielőtt tanulni kezdesz, lazíts néhány percig. Ne tegyél semmit. Csak relaxálj. Így helyet csinálsz a rövid távú memóriában.
- Bontsd az anyagot hetes blokkokra. Minden egység után állj le és megint tarts szünetet. Csak úgy bámulj ki a fejedből.
Persze a bevitt infó most még mindig csak a rövid távú memóban van. Át kell majd pumpálnod a hosszú távú memóriába, hogy tényleg ne menjen kárba, ha már foglalkoztál vele. Hogyan tudod áttenni a hosszú távúba, ez legyen egy következő történet.
Ha tetszett, akkor kövesd a sorozatot.